https://journal.fi/joutsen-svanen/issue/feed Joutsen / Svanen. Kotimaisen kirjallisuudentutkimuksen vuosikirja 2022-02-06T18:10:29+02:00 Anna Biström anna.bistrom@helsinki.fi Open Journal Systems <p><em>Joutsen / Svanen on <a href="https://blogs.helsinki.fi/kirjallisuuspankki/">Klassikkokirjasto</a>-hankkeen julkaisema monikielinen, vertaisarvioitu kirjallisuuden- ja kulttuurintutkimuksen vuosijulkaisu, joka keskittyy suomalaiseen kirjallisuuteen. Julkaisu on digitaalinen, ja se noudattaa avoimen saatavuuden periaatetta (open access). Artikkelin vertaisarvionnissa käytetään kaksi toimituksen ulkopuolista arvioijaa; vertaisarviointi dokumentoidaan. Joutsen / Svanen-julkaisu noudattaa vertaisarvioinnissaan&nbsp;<a href="https://tiedekustantajat.fi/vertaisarviointiohje/">Suomen tiedekustantajien liiton ohjeita vertaisarviointiin </a> sekä <a href="http://www.tenk.fi/sites/tenk.fi/files/HTK_ohje_2012.pdf">Tutkimuseettisen neuvottelukunnan ohjeita hyvään tieteelliseen käytäntöön</a> Vuosikirjan ohella julkaistaan myös laajempia kokonaisuuksia alaotsikolla Erikoisjulkaisuja. Myös erikoisjulkaisut ovat vertaisarvioituja, ja niitä julkaistaan tarpeen mukaan suomalaiseen kirjallisuuteen liittyvistä teemoista.</em></p> https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114264 Joutsen / Svanen 2016 2022-02-06T17:05:21+02:00 Harri Veivo harri.veivo@unicaen.fr 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114267 Contradictory Lives 2022-02-06T17:12:54+02:00 Andrew Nestingen ank@uw.edu 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114268 Picture – Word – Scream 2022-02-06T17:16:36+02:00 Gunilla Hermansson gunilla.hermansson@lir.gu.se 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114269 Postcolonial, Transnational, Literary Fields 2022-02-06T17:19:49+02:00 Anne Heith anna.heith@umu.se 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114270 Secrets of Universal Reading 2022-02-06T17:23:19+02:00 Hanna Dymel-Trzebiatowska lhdt@univ.gda.pl 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114265 Foreword 2022-02-06T17:08:10+02:00 Jyrki Nummi jyrki.nummi@helsinki.fi 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114266 Introduction 2022-02-06T17:10:02+02:00 Harri Veivo harri.veivo@unicaen.fr 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114271 Finnish Literary Studies at German-speaking Universities 2022-02-06T17:26:14+02:00 Marja Järventausta marja.jarventausta@uni-koeln.de 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114273 Finnish Literary Studies in the Czech Republic 2022-02-06T17:35:50+02:00 Jan Dlask jan.dlask@ff.cuni.cz Viola Parente-Čapková viocap@utu.fi Lenka Fárová lenka.farova@ff.cuni.cz Michal Kovář mkovar@mail.muni.cz 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114274 Work and Future Promises 2022-02-06T17:43:15+02:00 Mika Hallila m.hallila@uw.edu.pl 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114275 A Decadent Ophelia 2022-02-06T17:46:27+02:00 Christian Bank Pedersen christian-bank.pedersen@unicaen.fr 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114276 Bertel Gripenberg – A Modern Writer 2022-02-06T17:52:43+02:00 Judith Meuer-Bongardt judithmb@uni-bonn.de 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114278 Modernist Minds in Marja-Liisa Vartio’s Prose 2022-02-06T17:56:40+02:00 Mari Hatavara mari.hatavara@tuni.fi 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114279 Making History 2022-02-06T17:59:15+02:00 Cornelius Hasselblatt cornelius@hasselblatt.com 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114280 Studier i kvinnliga lyriker – med Kristeva som guide 2022-02-06T18:02:44+02:00 Peter Stein Larsen pstein@cgs.aau.dk 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114281 En litteratur i samspel med sin tid 2022-02-06T18:06:15+02:00 Sylvain Briens sylvain.briens@gmail.com 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114282 Nykykirjallisuuden lyhyt historia 2022-02-06T18:08:35+02:00 Juhani Sipilä juhani.sipila@helsinki.fi 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022 https://journal.fi/joutsen-svanen/article/view/114283 Leena Krohn materiaalisen ekokritiikin näkökulmasta 2022-02-06T18:10:29+02:00 Kuisma Korhonen kuisma.korhonen@oulu.fi 2022-02-10T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2022