Leikitään ja keskitytään (LeKe) perheille (ENGAGE-intervention):
Interventio alle kouluikäisten lasten itsesäätelyn ja toiminnanohjauksen vaikeuksien ennaltaehkäisyyn ja hoitoon – systemaattinen kirjallisuuskatsaus menetelmän vaikuttavuuden arvioinnista (1. arvio)
DOI:
https://doi.org/10.61259/kt.177488Avainsanat:
Leikitään ja keskitytään perheille, LeKe, ENGAGE-interventionAbstrakti
Johdanto: Leikitään ja keskitytään (LeKe) perheille -interventio on kehitetty alle kouluikäisten lasten itsesäätelyn ja toiminnanohjauksen vaikeuksien ennaltaehkäisyyn ja hoitoon. Intervention ytimenä ovat yhteiset leikkihetket, joissa vanhempia ohjataan tukemaan lapsen toiminnanohjauksen taitoja myönteisessä vuorovaikutuksessa. LeKe perheille -interventio on tarkoitettu 3–6-vuotiaille lapsille, joilla on ylivilkkauteen, tarkkaamattomuuteen ja käyttäytymisen säätelyyn liittyviä haasteita. Ryhmäinterventio sisältää kahdeksan viikon aikana kuusi vanhempien ja kuusi lasten tapaamista sekä kaksi puhelin- tai videokeskustelua vanhempien kanssa. Itsesäätelyn ja toiminnanohjauksen haasteet ovat yksi yleisimmistä syistä hakea tukea lapsen kehitykseen. Alle kouluikäisen lapsen haasteet voivat ilmetä esimerkiksi liiallisena vauhtina, odottamisen ja ohjeiden kuuntelemisen vaikeuksina sekä tunnesäätelyn puutteina innostavissa tai turhauttavissa tilanteissa. Varhaisella itsesäätelyllä on todettu vahva, pitkälle aikuisikään saakka ulottuva yhteys toimintakykyyn ja psyykkiseen hyvinvointiin. Toiminnanohjauksen taitojen kehitys muokkautuu lapsuusaikana vahvasti päivittäisten aktiviteettien ja vuorovaikutuksen seurauksena. Ohjatussa harjoittelussa lasta voidaan tukea ja kannustaa niin, että hän uskaltaa kokeilla vaikeitakin asioita, ja näin orastavalla asteella olevat itsesäätelyn ja toiminnanohjauksen taidot saavat vahvistusta.
Ilmiöt: Käytösongelmat, tunteet ja tunnesäätely, vanhemmuustaidot ja tieto sekä neuropsykiatriset haasteet
Tavoite ja tutkimuskysymys: Tässä systemaattisessa kirjallisuuskatsauksessa arvioidaan Leikitään ja keskitytään perheille -intervention vaikuttavuutta tutkimuskirjallisuuden perusteella. Katsaus vastaa seuraavaan kysymykseen: Onko Leikitään ja keskitytään perheille -interventiolla näyttöön perustuvaa ja Suomeen sovellettavaa vaikuttavuutta alle kouluikäisten lasten itsesäätelyn ja toiminnanohjauksen vaikeuksien ennaltaehkäisyyn ja hoitoon?
Aineisto ja tutkimusmenetelmät: Kirjallisuushaku tehtiin kartoittaville kirjallisuuskatsauksille tyypillisellä populaatio, konsepti ja konteksti (PCC) -hakustrategialla, joka kohdistui seuraavaan kysymykseen: Mitä tutkimusta Leikitään ja keskitytään perheille -interventiosta on tehty? Hakusanoina käytettiin seuraavia: P = lapset ja vanhemmat, C = Leikitään ja keskitytään -menetelmä (englanninkieliset vastineet) sekä toiminnanohjaukseen ja leikkiperustaisuuteen liittyvät käsitteet. Konteksti jätettiin pois hakutulosten liiallisen rajaamisen välttämiseksi. Ensisijaisena kiinnostuksenkohteena haussa olivat menetelmästä tehdyt vaikuttavuustutkimukset, mutta mukaan otettiin myös muilla asetelmilla tehtyjä tutkimuksia. Systemaattinen haku tehtiin kuuteen menetelmätietokantaan: MEDLINE, APA PsycInfo, CINAHL, ERIC, Web of Science ja Scopus. Lisäksi suomenkielisiä julkaisuja haettiin Finna.fi-palvelusta.
Tulokset: Kirjallisuushaun perusteella systemaattiseen katsaukseen otettiin mukaan kolme vaikuttavuustutkimusta. Arviointiin vaikuttavissa kahdessa uusiseelantilaisessa tutkimuksessa tarkasteltiin ENGAGE-interventiota, jonka pohjalta suomalainen Leikitään ja keskitytään perheille -interventio on kehitetty. Uusiseelantilaisten tutkimusten lisäksi arvioitiin suomalainen LeKe perheille -interventiosta tehty vaikuttavuustutkimus. Vaikuttavuustutkimusten laatu oli hyvä. Interventiolla on myönteisiä todettuja vaikutuksia itsesäätelyyn ja toiminnanohjaukseen kotona. Arvion mukaan intervention teoreettinen perusta ja kuvaus ovat vankkoja. Menetelmä on kuvattu ohjaajan käsikirjassa monipuolisesti, ja intervention tarjoama käyttöönoton tuki täyttyy kuudessa osa-alueessa seitsemästä. On hyvät mahdollisuudet implementoida LeKe perheille -interventio onnistuneesti.
Menetelmäarvio: Leikitään ja keskitytään perheille -intervention menetelmäarvio on 5/5 eli menetelmästä on vahvaa vaikuttavuustutkimusta suomalaisessa kontekstissa. Vaikuttavuusnäyttöä on menetelmän käyttämisestä 3–6-vuotiaille lapsille, joilla on itsesäätelyn ja toiminnanohjauksen vaikeuksia.
