Kun suunnitelmat kohtaavat todellisuuden: Aineistonkeruun haasteet ja niiden ratkaisumahdollisuudet Lapsen kaltoin kohtelun katkaiseminen -intervention kvasikokeellisessa tutkimuksessa
DOI:
https://doi.org/10.61259/kt.180845Avainsanat:
lasten kaltoinkohtelu, interventio, kvasikokeellinen tutkimus, aineistonkeruu, rekrytointi, järjestötAbstrakti
- Artikkeli tarkastelee aineistonkeruun haasteita sosiaalialan järjestössä toteutetussa kvasikokeellisessa tutkimuksessa, jossa tutkittiin Lapsen kaltoinkohtelun katkaiseminen -interventiota (LKK).
- Rekrytointi osoittautui erittäin vaikeaksi, vaikka käyttöön otettiin monia tutkimuskirjallisuudessa suositeltuja keinoja, kuten tiedottamista, palkkioita ja videomateriaaleja.
- Keskeisiksi haasteiksi nousivat toimintayksiköiden ja rekrytointia tekevien työntekijöiden sitouttamiseen ja vakuuttamiseen liittyvät asiat, perheiden kuormittavat elämäntilanteet sekä nopeat ja ennustamattomat muutokset palvelujärjestelmässä.
- Yhden osallistujaperheen tavoittamiseksi on vakuutettava kolme eri tahoa (organisaation johto, “portinvartija” eli asiakkaiden kanssa suoraan työskentelevä työntekijä sekä tutkimukseen osallistuja itse) siitä, että tutkimus on merkityksellinen ja osallistujan ajankäytön ja vaivan arvoinen eikä aiheuta haittaa osallistujalle, ammattilaisen työhön tai organisaatiolle.
- Johtopäätöksenä korostetaan avoimen keskustelun merkitystä aineistonkeruun vaikeuksista, rekrytointia tekevien ammattilaisten huolellista sitouttamista ja koulutusta sekä tarvetta vahvistaa tutkimusinfrastruktuuria sosiaali- ja terveysalan järjestöissä.
Tiedostolataukset
Julkaistu
19.03.2026
Numero
Osasto
Tutkimusartikkeli
Viittaaminen
Ikonen, R., & Laajasalo , T. (2026). Kun suunnitelmat kohtaavat todellisuuden: Aineistonkeruun haasteet ja niiden ratkaisumahdollisuudet Lapsen kaltoin kohtelun katkaiseminen -intervention kvasikokeellisessa tutkimuksessa. Kasvun Tuki -Aikakauslehti, 6(1). https://doi.org/10.61259/kt.180845
