Kamppailu identiteettikasvatuksesta historianopetuksessa

Kirjoittajat

  • Jukka Rantala

Avainsanat:

historianopetus, historia, kansallinen identiteetti, kasvatus, historiapolitiikka

Abstrakti

Historianopetusta on käytetty niin kansallisen identiteetin vahvistamiseen kuin yhteiskunnan moninaisuuden ymmärtämiseen. Se millaisia tarinoita menneisyyskertomukseen sisällytetään, liittyy muistin politiikkaan – siihen, mitä asioita katsotaan oleelliseksi kertoa jälkipolville. Menneisyys rakentaa tulevaisuushorisonttiamme, joten ei ole yhdentekevää, mitä ja kenen menneisyyttä käsitellään historianopetuksessa. Tarkastelen seuraavassa historianopetuksen tavoitteista käytyä kamppailua maailmalla ja Suomessa.

Kirjoittajan esittely

  • Jukka Rantala

    Kirjoittaja on Helsingin yliopiston historiallis-yhteiskuntatiedollisen kasvatuksen professori. Artikkeli perustuu Tieteen päivillä 11.1.2017 pidettyyn esitelmään.

Tiedostolataukset

Julkaistu

2017-11-16

Numero

Osasto

Katsauksia

Viittaaminen

Rantala, J. (2017). Kamppailu identiteettikasvatuksesta historianopetuksessa. Tieteessä Tapahtuu, 35(6). https://journal.fi/tt/article/view/66950