Onko ilmastonmuutos sukupolvikysymys?

Kirjoittajat

  • Mikko Piispa
  • Panu Pihkala

Avainsanat:

ilmastonmuutokset, nuoret, sukupolvikokemukset, ilmiöt, kriisit, ympäristöasenteet

Abstrakti

Julkisessa keskustelussa esiintyy usein väitteitä, että ilmastonmuutos ja ilmastoahdistus ovat sukupolvikokemuksia. Kirjoittajat toteavat, että ilmastonmuutokseen liittyy monia sukupolviulottuvuuksia, kuten sukupolvien välinen oikeudenmukaisuus ja sitä kautta tulevien sukupolvien oikeus turvalliseen ilmastoon. Ilmastonmuutoksen ja ilmastoahdistuksen mahdolliset luonteet sukupolvikokemuksina selviävät kuitenkin vasta tarkempien empiiristen analyysien myötä. Vaikka nuorten keskuudessa saattaa hyvinkin olla keskimääräistä enemmän ilmastoahdistusta, löytyy sitä kokevia ihmisiä kaikista sukupolvista. Ilmastonmuutoksen kaltaisen, kaikkia koskettavan uhan ratkaisuissa tulisi pystyä ennen kaikkea yhteistyöhön. Myös ilmastoahdistuksen käsittelylle olisi syytä olla tilaa ja mahdollisuuksia.

Kirjoittajien biografiat

  • Mikko Piispa

    Tohtorikoulutettava Helsingin yliopistossa sosiologian oppiaineessa ja Nuorisotutkimusverkoston tutkija.

  • Panu Pihkala

    Ympäristöteologian dosentti Helsingin yliopistossa, joka keskittyy monitieteellisessä tutkimuksessaan ympäristöahdistuksen ilmiöön. Hän on myös kestävyystieteen instituutin HELSUS jäsen.

Tiedostolataukset

Julkaistu

2020-09-17

Numero

Osasto

Artikkelit

Viittaaminen

Piispa, M., & Pihkala, P. (2020). Onko ilmastonmuutos sukupolvikysymys?. Tieteessä Tapahtuu, 38(4). https://journal.fi/tt/article/view/98117