Tiedeneuvonta poliittisen päätöksenteon tukena

Kirjoittajat

  • Jaakko Kuosmanen
  • Marja Helena Sivonen

Avainsanat:

tiede, politiikka, poliittinen päätöksenteko, tiedeneuvonta

Abstrakti

Tieteen ja politiikan yhteen tuominen ei ole yksiselitteistä eikä helppoa, sillä teknisten ratkaisujen lisäksi kyse on laajemmin hyvästä hallinnosta ja luottamuksesta instituutioihin. Paremmat tietopohjaisen politiikan järjestelmät ovat kuitenkin mahdollisia, ja sellaista kohti pyritään aktiivisesti myös Suomessa.

Kirjoittajien biografiat

  • Jaakko Kuosmanen

    Kirjoittaja on dosentti, joka toimii akatemiasihteerinä tiedeneuvonnan kehittämishanke Sofissa Suomalaisessa Tiedeakatemiassa.

  • Marja Helena Sivonen

    Kirjoittaja on yhteiskuntatieteiden maisteri ja tohtorikoulutettava Tampereen yliopiston sosiologian oppiaineessa.

Tiedostolataukset

Julkaistu

2020-02-20

Numero

Osasto

Artikkelit

Viittaaminen

Kuosmanen, J., & Sivonen, M. H. (2020). Tiedeneuvonta poliittisen päätöksenteon tukena. Tieteessä Tapahtuu, 38(1). https://journal.fi/tt/article/view/89791