Sosioekonomiset tekijät ja verenkiertoelinten sairaudet

Kirjoittajat

  • Arpo Aromaa

DOI:

https://doi.org/10.23990/sa.154768

Abstrakti

Verenkiertoelinten sairaudet ovat yleisimpiä vähän koulutetuilla ja ammattitaidottomilla työntekijöillä ja vastaavasti harvinaisimpia pisimpään koulutetuilla ja ylemmillä toimihenkilöillä. Sepelvaltimotaudin vaaratekijät, ilmaantuvuus, sairastuneiden ennuste ja kuolleisuus ovat käänteisessä suhteessa sosiaaliseen asemaan. Arvioidaan, että tunnetut vaaratekijät selittävät vain osan eroista. Väestöryhmien väliset suhteelliset erot eivät ole Suomessa supistuneet, vaikka sepelvaltimotautikuolleisuus on nopeasti pienentynyt. Parhaillaan etsitään näiden erojen uusia syitä.

Vilkkaan mielenkiinnon kohteina ovat psykososiaalisten tekijöiden ohella lapsuuden elinolot ja jopa sikiöaikainen kasvu, joilla saattaa olla merkitystä sepelvaltimotaudin synnyssä.

Eniten on tutkittu sosioekonomisen aseman ja verenkiertoelinten sairauksien sekä niiden vaaratekijöiden välisiä yhteyksiä, niiden kehitystä ajan myötä sekä sepelvaltimotaudin ns. klassisten vaaratekijöiden vaikutusta sosioekonomisiin sairauseroihin. Tutkimus on painottunut kuolleisuuteen ja sepelvaltimotautiin. Muista verenkiertoelinten sairauksista tiedetään paljon vähemmän. Näiden sairauksien hoidon, kuntoutuksen ja niistä johtuvan vajaakuntoisuuden sosioekonomista vaihtelua on tutkittu niukasti.

Hyvin vähän on tutkittu keinoja sosioekonomisten terveyserojen pienentämiseksi. Erojen kuvaamisen ja syiden selvittämisen ohella tutkimuksessa olisi kiinnitettävä enemmän huomiota strategioiden ja keinojen kehittämiseen, joiden avulla eroja voitaisiin pienentää. Terveyserojen supistaminen edellyttää uuden tutkimuksen lisäksi nykyisten tietojen soveltajilta määrätietoista terveyspoliittista otetta.

Tiedostolataukset

Julkaistu

1995-12-01

Viittaaminen

Aromaa, A. (1995). Sosioekonomiset tekijät ja verenkiertoelinten sairaudet. Sosiaalilääketieteellinen Aikakauslehti, 32(4), 329-340. https://doi.org/10.23990/sa.154768