Avoin ja strukturoitu päiväkirja koettujen oireiden mittarina
DOI:
https://doi.org/10.23990/sa.155818Abstrakti
Oireita kokeneiden osuutta, oireiden kestoa ja oireiden määrää selvitettiin avoimen ja strukturoidun päiväkirjan avulla kahdesta kuopiolaisesta vaatetustehtaasta harkinnanvaraisesti valittujen 270 naisen joukossa. Tutkittavat täyttivät maaliskuussa 1983 oirepäiväkirjaa kahden viikon ajan. Toisessa tehtaassa päiväkirja oli ensimmäisen tutkimusjakson aikana avoin: tutkittavat merkitsivät päivittäin kokemansa oireet, vaivat ja kivut niille varattuun avoimeen tilaan. Toisessa tehtaassa päiväkirja oli ensin strukturoitu: tutkittavat rastivat 28-osioisesta oireluettelosta kokemansa oireet päivittäin. Kahden viikon tauon jälkeen avointa päiväkirjaa täyttäneet saivat strukturoidun ja struktuoitua oirepäiväkirjaa täyttäneet avoimen päiväkirjan täytettäväkseen.
Strukturoitu päiväkirja paljasti enemmän oirehtivia (98 % ja 95 %) kuin avoin päiväkirja (86 % ja 85 %). Oireita kokeneilla oli myös oirepäiviä strukturoidun päiväkirjajaksojen aikana enemmän (8.8 päivää ja 9.0 päivää) kuin avointen jaksojen aikana (7.7 päivää ja 7.8 päivää). Koettujen oireiden määrä oli suurempi struktuoitujen päiväkirjajaksojen aikana (6.3 ja 5.1 erilaista oiretta) kuin avointen aikana (4.5 ja 4.0 erilaista oiretta). Strukturoitu päiväkirja toi siis enemmän oireita kuin avoin.
Avointa päiväkirjaa käytettäessä saattavat tietyt vaikeasti määriteltävät oireet jäädä kokonaan ilmoittamatta tai ne ilmoitetaan yleisemmissä ja tunnetuimmissa oirekategorioissa. Strukturoitu päiväkirja auttaa näiden oireiden tiedostamisessa ja tekee niiden ilmoittamisen sosiaalisesti hyväksyttäväksi.